Pielęgnacja skóry jest niezwykle istotna, by zatrzymać jej zdrowy i młodzieńczy wygląd. Dbać o nią należy każdego dnia, jednak w ciągu roku pojawiają się miesiące, gdy należy zatroszczyć się o nią z jeszcze większą starannością – zwłaszcza po słonecznych wakacjach, które oprócz opalenizny, mogą doprowadzić do przesuszeń i przebarwień skórnych.
Kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie, opalanie, wystawianie ciała na wysoką temperaturę czy wiatr to nieodzowne elementy wakacji. Beztroski czas i letnie szaleństwa nie są jednak bez znaczenia dla naszej skóry, która – jeśli pozbawiona odpowiedniej pielęgnacji – bardzo szybko traci na promienności i zdrowiu.
Pielęgnacja skóry po wakacyjnych szaleństwach
Pielęgnacja skóry, wbrew powszechnym opiniom, nie ogranicza się jedynie do nawilżenia i wmasowania odżywczego balsamu. Częste kąpiele i nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne mogą poważnie zagrozić kondycji skóry, prowadząc do przesuszenia, przebarwień, ściągnięcia, a w ekstremalnych przypadkach również poparzeń, które mogą wymagać długotrwałej kuracji.
To właśnie w letnich miesiącach skóra narażona jest najbardziej na niechciane konsekwencje. Pogorszeniu może ulec nie tylko kondycja skóry twarzy, ale też całego ciała. Niepokojącymi objawami są nie tylko przesuszenia czy podrażnienia, ale także rozszerzone naczynka czy zmarszczki.
Pielęgnacja skóry latem i po lecie zdecydowanie powinna różnić się od całorocznych rytuałów pielęgnacyjnych. By nie dopuścić do przesuszeń skórnych, o cerę należy dbać w trakcie urlopu, a jeśli tego zaniechaliśmy, natychmiast po powrocie do domu.
Powakacyjna pielęgnacja skóry twarzy i całego ciała, powinna obejmować intensywną i dogłębną rewitalizację oraz regenerację, a także nawilżenie i odżywienie. Jeśli podejmujemy się tego zadania samodzielnie, koniecznie zwróćmy uwagę na skład produktów, który jest kluczowy dla powodzenia kuracji.
ABC pielęgnacji skóry – intensywnie, ale z głową. Jakie kosmetyki wybrać?
Pielęgnacja skóry po letnim wypoczynku i wakacyjnych wojażach, w trakcie których wystawiliśmy ją na wiele prób, nie musi oznaczać od razu specjalistycznych i kosztownych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Rynek beauty oferuje mnóstwo profesjonalnych kosmetyków i rozwiązań, z których możemy skorzystać w domowym zaciszu.
Preparaty, które włączymy do powakacyjnej, pielęgnacyjnej kuracji, powinny obfitować w substancje antyoksydacyjne oaz nawilżające. Pierwsze wykazują działanie przeciwstarzeniowe i opóźniają procesy starzenia się – należą do nich m. in. koenzym Q10, witaminy A, C oraz E.
Wśród substancji nawilżających, które zazwyczaj pojawiają się w składach kosmetyków, znajdują się chociażby kwas hialuronowy, ekstrakt z alg, mocznik czy wyciąg z aloesu. Działają one kojąco, dbają o optymalny poziom nawodnienia skóry, ale też uszczelniają jej barierę ochronną.
W produktach warto poszukiwać również gliceryny, która znakomicie natłuszcza, a także d-panthenolu i alantoiny, które łagodzą podrażnienia i przyśpieszają regenerację skóry. Pożądane są oczywiście witaminy, chociażby A i C, które mają zdolność niwelowania widoczności przebarwień.
Zapominać nie należy również o regularnym złuszczaniu martwego naskórka, jednak nie za pomocą peelingów gruboziarnistych, które dodatkowo mogą uszkodzić skórę. Po wakacjach najlepiej wybrać peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne, które są delikatne, a przynoszą pożądane efekty.
Pielęgnacja skóry po lecie, a wraz z nastaniem jesieni, może też bazować na kuracji kwasami. Można przeprowadzić ją w profesjonalnych gabinecie, ale również w domowym zaciszu – dzięki kwasom fenomenalnie poprawimy jej kondycję, złuszczymy martwy naskórek i zniwelujemy przebarwienia. Warto jednak podkreślić, że te należy włączyć do swojej rutyny wówczas, gdy uporamy się z podrażnieniami i przesuszeniami powstałymi na skutek opalania.
Do regeneracji skóry możemy wykorzystywać różnego rodzaju produkty: od serum, przez kremy, maski i esencje na balsamach i żelach kończąc. Najważniejsze, to zapoznać się ze składem kosmetyku, poszukując w nim pożądanych substancji wspomagających rewitalizację i odbudowę warstwy lipidowej naskórka, a także pamiętać o regularności i staranności pielęgnacyjnej.
Posłoneczna pielęgnacja skóry – przywróć jej zdrowy wygląd
Pielęgnacja skóry po wakacjach powinna skupiać się przede wszystkim na odbudowie i dogłębnym nawilżeniu, co pozwoli w efekcie wyeliminować przesuszenia, uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, a także utratę elastyczności i nawilżenia.
Nie zapominajmy, by dokładnie przyjrzeć się naszej skórze, zwłaszcza nowym pieprzykom czy znamionom, i w razie wątpliwości udać się na konsultację do lekarza-specjalisty. A i warto pamiętać, że pielęgnacja skóry, jeśli połączona z odpowiednią dietą, przyniesie spektakularne i szybsze efekty.
Walka z posłonecznymi uszkodzeniami skórnymi, jeśli prowadzona w sposób rozsądny, regularny i staranny, z pewnością zakończy się sukcesem, a skóra odzyska optymalny poziom nawilżenia, jędrność i sprężystość. O skórę warto zadbać już w czasie wakacji, by w możliwie największym stopniu uchronić ją przed uszkodzeniami i przesuszeniem.
Brak Komentarzy